V úterý 11. 2. naší školu navštívil pan Pavel Wolejník, sokolník, který dokázal poutavě naším žákům vyprávět o přírodě.

EVVO programy zaměřené na přírodu kolem nás. Má za cíl vzbudit v dětech zájem o přírodu a její význam. Umožňuje jim setkání s nevšedními živočichy, které je prvním krokem k poznání přírody.

První část přednášky pod názvem „Lovci a jejich kořist“, která byla věnována lovcům a jejich kořistem. Multimediální program zaměřený na vynalézavé lovce a jejich neméně vynalézavé oběti. Pomocí videoukázek napínavých soubojů o přežití lektor představil nezvyklé způsoby lovu i unikátní způsoby obrany napříč celou zvířecí říší – od bezobratlých, ryb a paryb, obojživelníků, plazů až po ptáky a savce. Některé si pak žáci mohli zblízka prohlédnout – pan lektor s sebou přivezl nejen pavouka Sklípkana, žábu Ropuchu a ještěrku Gekon.

Na vlastní oči se tak žáci mohli přesvědčit o důmyslných mechanismech, díky kterým mohou být šance na přežití nulové nebo až překvapivě vyrovnané.

Po krátké přestávce následovala druhá část přednášky, která byla také velmi zajímavá a poutavá.

Pod názvem „Bludy a obludy v přírodě“ byli žákům představeni tito zástupci  – pavouci, hadi, ještěrky, strašilky, vrány, sovy atd.
Ne, právě naopak, tento program je zaměřen na potlačení uměle vyvolaného strachu a odporu k určitým zvířatům, který získáváme v raném věku odkoukáním reakcí jiných lidí. Žáci zjistili, proč má každý živočich své místo v přírodě, proč vypadá tak, jak vypadá, a že není důvod se bát. Odvážlivci si na některé z nich mohli i sáhnout. Program pomohl žákům odstranit předsudky vůči často démonizovaným živočichům, a naopak jim předvedl, jak dokonalá díky nim příroda je.