dsc00338 DSC06208 P1020424 IMG_20210218_143107

Ve čtvrtek 18. února do školy přijela Monika Mervartová z DDM Smetanka v Novém Boru s programem o vodě.

Povídala si s dětmi o různých podobách vody, kdo všechno a jak ji potřebuje a využívá. Pro děti celkem nic nového. Ale připomněla také, jak vzácná voda je, že existuje mnoho míst na Zemi, kde je vody příliš málo a cení si tam každé kapky. Vyprávěla o ženách, které chodí dlouhé kilomentry pro vodu a nosí velká těžká vědra na  hlavě. Děti si to vyzkoušely. Místo těžkého nákladu naložily do mističky knoflíky a šup s nimi na hlavu a vyrazit! To to lítalo! Jak barevný déšť. Zajímavý pokus byl s vodoměrkou. Ta k mání nebyla, ale vystačili jsme si s kancelářskými sponkami. Nadšení z toho, že ji dokázaly položit na vodní hladinu, vystřídalo zklamání, kdzž Monika narušila povrchové napětí kapkou saponátu a vodoměrka šla ke dnu. K dalšímu bádání byly děti vybaveny lupou a dávaly dohromady velikou a mrňavoučkou vločku stejného tvaru.

Na rozloučenou jsme se na zahradě rozdělili do skupin a vyšlapali naše vzkazy do sněhu. A protože hned další den začal sníh tát, bylo to vlastně i loučení se zimou. To se nám tedy povedlo!