VČELY A KOZY

Co mají společného? No přece nás! Na konci května jsme během jednoho dne stihli navštívít včelí farmu AnnKas v Dubičné a kozí farmu v Držovicích. Tak pěkně popořádku a podle velikosti. Včelí farma má asi 120 včelstev. Paní včelařka dětem vyprávěla o fascinujícím způsobu života včel, než nás zavedla přímo k nim. Všichni nasoukáni do ochranných skafandrů, či alespoň ochranných kabátů a kukel, nahlédli do úlu, a dokonce jim „na pochování“ byl svěřen rámek s plástvemi a včelami. Zajímavý pocit. Žáci měli příležitost zjistit, jak se stáčí med, co je propolis a k čemu slouží. Dozvěděli se toho víc, než mohli udržet v paměti. Každý si sám vyrobil včelí suvenýr – svíčky z včelího vosku.

Držovice jsou stejně jako Dubičná kousek od Úštěku. Na držovické farmě chovají kozy a ovce pasteveckým způsobem. Hlavní dojem dětí z farmy? Nepříjemný odér. Ale kůzlata se líbila, k pomazlení jsou fajn. Farma se zaměřuje především na mléčnou produkci – sýry, kefíry, jogurty a další mléčné výrobky. Vykupují i kravské mléko, ze kterého též vyrábějí sýr, a vše prodávají též na farmě.

Byl to vskutku výživný den. Kampak asi pojedeme příště?